Історична довідка с. Геронимівка

12-05-2016 09:51

Геронимівка - село, центр сільської ради знаходиться за 8 км від обласного центру м. Черкаси і за 4 км від річки Дніпро.

Площа підпорядкованих сільській раді земель складає 5372,6 га, територія населеного пункту – 292 га. Кількість мешканців – 3169 осіб, дворів – 808, багатоквартирних житлових будинків – 30. День села святкується четвертої неділі вересня місяця.

Назву села Геронимівка пов’язують з ім’ям Черкаського старости князя Ієронима Сангушка (1743 – 1812). Спершу це було невеличке поселення неподалік села Руська Поляна. Називалось воно Полянка Маленька. З часом поселення перейменоване на Геронимівку. Л.Похилевич пише: "Полянка Малая, переименованная в прошлом веке Геронимовкой расположеная на поляне, среди леса... жителей в ней 392. Основана князем Иеронимом Сангушкой во время владения им Черкасским староством” /1864р/.

На 1900 рік у 200 дворах проживало 982 чоловіки, їхнє існування лишалось злиденним. За офіційними даними Черкаського повіту кожного року селу не вистачало харчів. Така ма¬теріальна скрута і політичне безправ'я спонукали селян до боротьби. В 1905-1906 рр. вони відмовилися виконувати накази та розпоряд-ження сільської адміністрації, почали рубати казенний ліс. І власті ввели в село війська.

Перед першою світовою війною (1911 р.) в Геронимівці проживало вже 1025 чоловік. Зростає кількість безземельних і малоземельних селян. З 221 двору у 1912 році 28 були безземельні, 59 мали менше десятини, 62 - від однієї до двох десятин і тільки одне господарство мало більше 10 десятин землі.

В грудні 1919 року в селі встановлено ра¬дянську владу. Гостро відчувалася нестача продовольства, майже вдвічі скоротилася посівна площа, знизилась врожайність, різко зменшилось поголів'я худоби.

На 1925 рік у селі було 320 дворів. У 1925 році споруджено нове приміщення школи. Розпочав роботу фельдшерсько-акушерський пункт, працювали 2 млини, хлібний та промтоварний магазини.

На початку 1930 року створений колгосп їм. ОДПУ. За господарством закріпили 409 га землі, у тому числі 360 орної. Організація кол¬госпу проходила в жорстокій боротьбі. Зокре¬ма, 18 березня 1930 р. колегія ДПУ УРСР засудила жителя села А.Т. Галегу до розстрілу. За свідченням письменниці Докії Гуменної, голод 1932-1933 рр. не обминув село Геронимівку.

У перші дні війни майже всі чоловіки із села пішли на фронт. В полі, на фермі їх замінили жінки. Своїм трудовим завзяттям у роки Великої Вітчизняної війни особливо відзначилися колгоспниці О.Г. Коваленко, М.Н. Кравченко, Г.Л. Василенко.
22 серпня 1941 року загарбники окупували село. Ні насильство, ні терор не змогли зламати селян. Вони саботували розпорядження гітлерівців.

Виконуючи завдання радянського команду¬вання, в районі села восени 1943 року партизани і десантники захопили плацдарм для форсування Дніпра. Смертю хоробрих тут полягло 78 воїнів. Всі вони посмертно відзначені урядовими нагородами. А лейтенант П.Д. Вернигора і сержант І.С. Хоменко удостоєні звання Героя Радянського Союзу. На честь Героїв Вернигори П.Д. та Хоменка І.С. в селі названо вулиці.

На фронтах Великої Вітчизняної війни мужньо билися з ворогом воїни з с.Геронимівка, 77 з них нагороджено орденами та медалями, 60 - полягли на полі бою. В 1953 році на честь загиблих воїнів споруджено пам'ятник.

Окупанти зруйнували село, знищили худобу, сільськогосподарський інвентар, техніку, насіннєві фонди. В перші післявоєнні роки господарство поновило поголів'я корів та швидко впорядкувало рільництво.

38 передовиків було нагороджено орденами і медалями, а голові правління М.Ю. Братку та керівникові рільничої бригади П.К. Тацьку присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.

Влітку 1950 року Геронимівська артіль ім. ОДПУ об'єдналася з колгоспами сусідніх сіл Дахнівки та Василиці в одне господарство "Радянська Україна".

На той час діяла своя електростанція, добре були обладнані й механізовані майстерні. За успіхи, досягнуті в розвитку сільського господарства, уряд нагородив орденами та медалями 42 чоловіки, а голові колгоспу Г.Є. Буркацькій було присвоєно почесне звання - Герой Соціалістичної Праці.

В лютому 1958 року до колгоспу "Радянська Україна" була приєднана артіль "Більшовик", що в сусідньому селі Свидівку.
В 1974 році колгосп "Радянська Україна" закінчив будівництво першого на Черкащині тепличного комбінату площею 6 га, тоді ж було розпочато будівництво багатоквартирних житлових будинків, дитячого садочка, медпрофілакторію. Зростаючий попит на вітамінну продукцію тепличного комбінату спонукав до розширення виробництва. В 1981 році побудовано ще 6 га теплиць. Був створений цілий комплекс зі своєю котельнею, автотракторним парком, агро-хімлабораторією, службою контрольно-вимірювальних приладів і автоматики. Зростав добробут жителів села, у їх побут увійшов природний газ.
У 1982 році відбулася реорганізація колгоспу "Радянська Україна" в радгосп. Пізніше у 1987 році на основі радгоспу утворена Черкаська дослідна станція тваринництва, окремим підрозділом якої стала наукова части¬на, де працюють провідні спеціалісти цієї галузі.

В зв’язку з інтенсивним будівництвом житла та розширенням виробництва провідних підприємств, розташованих в населеному пункті, у село приїхали працювати та проживати молоді сім’ї з різних областей України.
У 1995 році побудовано нове триповерхове приміщення Геронимівської загальноосвітньої середньої школи з двома спортивними залами, комп’ютерним класом та просторим актовим залом.

В 2003 році проведено розпаювання земель сільськогосподарського призначення, видано працівникам ВАТ “Україна” 406 державних актів на право власності на землю.

Працівникам соціальної сфери в 2005 році передано у приватну власність 60 га земель державного резерву для ведення особистого селянського господарства.

Видано 300 майнових сертифікатів працівникам колишнього Черкаського міжгосподарського підприємства по виробництву овочів.

14 серпня 1999 року в с.Геронимівка батюшкою Анатолієм Голегою розпочато будівництво храму Пресвятої Богородиці, завдяки наполегливій праці батюшки Анатолія, богослужіння розпочали проводитись вже з 2003 року. Велику допомогу в будівництві храму надавав директор ВАТ НВО “Прогрес” Бащенко М.І. Щороку на день Святого Миколая батюшка з подарунками відвідує дітей в дитячому садку “Сонечко” та учнів загальноосвітньої школи.

Сьогодні Геронимівка - сучасне село, загальний вигляд якого весь час змінюється. Нові вулиці забудовуються просторими будинками.

В селі діє амбулаторія загальної-практики сімейної медицини, де працюють чуйні люди, спеціалісти своєї справи, працює аптека.

З 2000 року проводиться реконструкція сільського стадіону, споруджено сучасну систему зрошення футбольного поля, насосну станцію, побудовано спортивний майданчик з атлетичними тренажерами. Футбольна команда “Колос” с.Геронимівка з 1975 року брала участь у районних, обласних та республіканських змаганнях. Неодноразово ставала призерами цих змагань. Найвагомішими її здобутками є перемоги в першості чемпіонату Черкаської області у 1985 та 1991 роках, а також футбольна команда ставала володарем кубку Черкаської області 1985 і 1986 років.

На території населеного пункту працює 5 продовольчих магазинів, 2 господарчі магазини та 2 магазини промислових товарів. В 2007 році ФОП Масоловою О.Б. побудовано та введено в експлуатацію магазин “Наша ряба”. У 2008 році в центральній частині села підприємцем Бойко Т.Д. споруджено торгівельний комплекс “Ірина”. Магазини повністю забезпечені продуктами харчування та товарами першої необхідності.

В селі Геронимівка працює підприємство по виробництву меблів “ПМ – ПЛЮС”, директор якого Патлань В.М. є членом виконавчого комітету Геронимівської сільської ради.

З давніх-давен у Геронимівці люблять пісню і вміють співати. Сільські трудівники, педагоги, інженери, юристи із задоволенням беруть участь у хоровому, фольклорному колективах. За останнє десятиріччя відновлені і стали традиційними найбільш масові народні свята та обряди: Івана Купала, Трійця, Обжинки. Незмінним учасником цих свят є жіночий вокальний ансамбль “Полянка” сільського Будинку культури, який чарує своєю виконавчою майстерністю не тільки односельчан, а й жителів міст і сіл Черкащини. Очолює Будинок культури Кононенко Н.І., художній керівник, Іщенко Ж.М.
В планах роботи органу місцевого самоврядування провести реконструкцію сільської водомережі, розпочати будівництво нового адмінприміщення сільської ради, в якому будуть розміщені сучасний обрядовий зал, відділення зв’язку та ощадна каса.

“Село моє, моя мала Полянка,
Я тут живу і я люблю тебе,
З тобою я від ранку і до ранку,
Село моє кохане, золоте”.

І.М. Супрун

Спецтема Звертаємо Вашу увагу! Шановні односельчани!